Hakkında

mustafa-ridvan-ozdemir-altin-orumcekBilgisayar ile ilk tanışmam Comodore 64’de oynadığımız garip oyunlarla başladı, sonrasında ise ağabeğimin aldığı Pentium II 350 ile samimiyetimizi bir hayli ilerlettik. Ağabeğimin BYTE için hazırladığı DVD’lerle ve bilişim dünyasının duayen ismi Hakkı Öcal‘ın (ağabey) hazırladığı kitaplarla web tasarıma heves etmem neticesinde iflah olmaz bir öğrenme serüvenine başladım.

Macromedia Flash ve Dreamweaver’le tanışmam ise BYTE dergisinde yazarlık serüvenimi de başlattı. BYTE, PCLIFE ve sonrasında da PCWORLD dergilerinde yazarlık serüvenime devam ettim. Bu sürede Dreamweaver MX 2004 ve Veritabanı Uygulamaları kitabını yazıp internet üzerinden paylaşma imkanım oldu. Kitabın internet üzerinden yayılmasının ardından Dreamweaver ve Flash konularında Shiftdelete, Adobeturk, DW gibi online içerik üreten sitelerde yazılar yayınlamaya devam ettim. Bilişimle doğrudan alakası olmasa da, önce İktisat ek olarak da İşletme öğrenimi görme fırsatım oldu. Eğitimime devam ederken ekonomi bilgisinden çok web tasarım bilgimi geliştirme fırsatını elde ettim. Üniversitede çalıştığımız proje odasına bu konuda müteşekkirim.

Web tasarımı konusunda yol aldıktan sonra vektörel tabanlı grafik yazılımlarına olan ilgim arttı. Freehand’le olan macera da bu dönemlere denk gelir. O günden beri tamamen bu yönde öğrenmeye ve yazılar yazmaya devam ediyorum. Uykularımı kaçıran ve saatlerce üzerine düşünüp, kitaplar okuyup notlar aldığım son konu ise sosyal medya. Konuya bir uygulamadan, bir paylaşımdan öte farklı perspektiflerden bakan kitaplar özellikle ilgimi cezbediyor ve gecenin bir yarısına kadar okumak çok büyük bir keyif veriyor. Bu konuda da MediaCat’e teşekkürü borç bilirim.

Bu kitaplardan edindiğim bilgileri, mesai harcadığım perakende firmasının pazarlama faaliyetleri için oluşturduğum Facebook ve Twitter hesaplarında uygulama imkanı buluyorum. Geribildirim alma konusunda en az beklediğiniz sektörlerden birinde bu uygulamaları tecrübe etmek gerçekten büyük bir şans. Toplamda 8000 kişiden fazla takipçilerimizle sürekli etkileşim içinde bulunarak altın değerindeki geribildirimlere oldukça kolay bir şekilde ulaşabiliyoruz. Bu yolla hizmetlerin aksayan yönlerini öğrenme ve doğrudan müdahale şansı buluyoruz.

Öğrenecek çok şey var … Okumaya ve çalışmaya devam …

…..

27 Haziran 2014

Künyeyi kaleme aldığım 15 Eylül 2011 tarihinden 3 ay sonra vatani görevi tamamlamak için askere gittim, eğlenceli ve bol kitap okuma fırsatı bulduğum askerlik sürecinden sonra İstanbul macerama kaldığım yerden devam ediyorum. Askerlik sonrasında sosyal medya alanında bir kariyer hedeflerken hayat beni halkla ilişkiler alanında mesai sarf etmeye yönlendirdi. Bu mesaiyi daha anlamlı kılmak için Marmara Üniversitesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünde yüksek lisans yapmaya karar verdim, ne mutlu ki mezun olduktan sonra bu satırları kaleme alıyorum. “TEKNOLOJİK GELİŞMELER ve HABERCİLİK PARADİGMASININ DEĞİŞİMİ” proje teziyle mezun olduğum yüksek lisans programının kattığı en önemli değer, medya ve yeni medya kavramlarıyla alakalı eşsiz kaynak kitaplara sevk etmiş olmasıdır.

Öğrenme maceramız devam ediyor, bir üç sene sonra yine ve daha güzel gelişmelerle tekrar yazabilmek dileğiyle…

twitter.com/mridvano

facebook.com/mridvano

pinterest.com/mridvano

mridvan@hotmail.com

 

Bir Cevap Yazın